تاریخنگار

پایگاه داده های تاریخی

تاریخنگار

محسن
تاریخنگار پایگاه داده های تاریخی

بیلان کاری دانشگاه

* به مناسبت نزدیک شدن به ایام خجسته تحصیل

              و با شادباش به دانشجویان کوشا و آینده ساز مملکت گل و بلبل!
تاريخ : سه شنبه ۵ شهریور۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

آغازی تازه

امروز فرصت برای خاموش ماندن به پایان آمد. روز نو و کار و سخن نو بایدم.

اما سخت است هنوز                      زمانی که حس ماه پیشین را داری             و چیزی عوض نشده است

شهریور آمد و باید کلام را جولان دهم در این عرصه که همچنان خالی است  و مشتاق!

به زودی مهر مهربان می اید و با شکوفاشدن  لبخند شکوفه های سال اولی و باز شدن قفل کلاس های درس

سکوت طولانی اهالی میدان فرهنگ و ساکنان مجتمع آموزش شکسته خواهد شد.

با این همه                        بگذار آرام آرام  و نرم نرمک به سراغ آن نکو موعد برویم

تا آغاز سال تحصیلی نو 

هر هفته یک دستچین سخن بیش تقدیم نمی کنم. باشد تا وزش نسیم پائیزی و رویش گل دانش  تاريخ : جمعه ۱ شهریور۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

امرداد خاموش

ماه امرداد ( به معنای نامیرائی) ماه مظلومی است . چون گرمترین ماه سال و میانه تعطیلات طولانی سال تلقی می شود. امسال هم که مصادف با رمضان شده ، لذا حال درستی یافت نمی شود. نتیجه می گیریم بهتر است 

در این ماه فعالیت وبلاگی نداشته باشیم

حرف ها و نوشتارها را می گذاریم برای شهریور ماه که نرم نرمک می رسد بوی کلاس ( ببخشید بوی خزان)

* ضمنا تا اطلاع ثانوی، به دلیل  دوری بنده از اینترنت ، قادر به پاسخگوئی مجازی به دوستان نیستم.شرمنده

پس با اجازه دوستان و خوانندگان 

خدا نگهدارتاريخ : سه شنبه ۱ مرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

سی تیر

روز 16 اسفند 1329 ، گلوله يك تپانچه كمري ، مغز حاجیعلی رزم آرا نخست وزير متنفذ ايران را از هم پاشيد و به دوران 8 ماهه صدارت اين افسر ريز اندام و جاه طلب پايان بخشيد . چند روز بعد در مجلس شوراي ملي بحث بر سر تعيين نخست وزير جديد بالا گرفت و سرانجام با انتخاب حسين علاء ، ظاهراً اختلافات فراكسيون هاي مجلس شانزدهم پايان يافت . ليكن بيشتر از آن كه تصميم گيران اصلي ، وكلاي اقليت و اكثريت باشند ، اين اتحاد جبهه ملي و طرفداران آيت الله ابوالقاسم كاشاني و به خصوص فداييان اسلام بود كه خواهان عزل علاء و انتصاب يك رهبر مردمي و ملي گرا  گرديد . به همين جهت ، دوران كوتاه مدت صدارت علاء در ارديبهشت ماه 1330 به پايان رسيد .

دوره نخست وزيري علاء به دلیل نفوذ عناصر جبهه ملي در كابينه و تاثير كلام و حضور آيت الله كاشاني ، حاصل يك تحول مهم بود كه از حركت و سير ثمر بخش مبارزات ملي گرايانه براي نفت فراهم شده بود . لذا تصويب پيشنهاد ملي شدن صنعت نفت ايران در 29/12/1329 در مجلس سنا ، طرفداران جناح انگليس را به هراس انداخت و شرائط را براي نخست وزيري دكتر محمد مصدق آماده كرد . در دوران نخست وزيري مصدق ، كانون قدرت ، نه مجلس كه نخست وزير و محافل مردمي بود كه مي كوشيدند از طريق تظاهرات و راهپيمائي ها اهداف نهضت را تحقق بخشند . با اين همه مصدق به دليل برخي اعمال محافظه كارانه اش ، مورد انتقاد قرار گرفت و هنگامي كه هم در قضيه انتخاب وزير جنگ دچار مشكل شد ، نشان داد كه در تصميم گيري ها دچار جزم انديشي مفرط است .

سپس زماني كه به خاطر اغتشاشات ايجاد شده از سوي پيروان حزب توده ، دولت مصدق اعلام حكومت نظامي كرد ، عوامل وابسته به دربار شروع به يارگيري كردند و توانستند در انتخابات مجلس هفدهم ، كرسي هايي را به خود اختصاص دهند؛ درست در شرائطی که مصدق درگير مبارزه براي تصويب بين المللي ملي شدن نفت و  جلوگيري از شكايات و ترفندهاي تبليغاتي انگليسي ها بود . سپس روز 25 تير 1331 ، مصدق كه در گرفتن فرمان وزارت جنگ از شاه براي كنترل بيشتر اوضاع ناكام مانده بود ، به شيوه اي زيركانه استعفا كرد  و به حمايت هاي مردمي اتكا نمود . او مي دانست كه اينك و پس از اتحاد مجددش با آيت الله كاشاني و برملا شدن اسرار بسياري از توطئه هاي داخلي ، از حمايت ها و پشتيباني قاطع مردم برخوردار خواهد شد . كناره گيري مصدق ، آتش خشم مردمي را كه اميد به رفع بسياري از مشكلات موجود و حل كامل مسئله نفت داشتند ، برانگيخت .

كانديداي جديد نخست وزيري ، احمد قوام ، رجل كهنه كار سياسي بود كه به اتكاي حمايت هاي آمريكا پا به ميدان رقابت گذاشته بود و اين خبطي بود كه قوام در آخرين تجربه سياسي اش انجام داد. كوشش وي در جلب نظر دربار و  عوامل انگليس ، با جذب تعدادي از عناصر به كابينه و آمادگي براي مقابله با حركت هاي احتمالي مردم آغاز شد . اعلاميه قوام در 29 تير و تهديد مخالفان به مجازات و تنبيه شديد ، نه تنها به آرامش اوضاع كمك نكرد كه خشم مردم را برانگيخت . آيت الله كاشاني قائد ملت ، در واكنشي متقابل تهديد كرد كه در صورت كنار نرفتن قوام ، مردم وارد صحنه خواهند شد و انقلابي را بر پا خواهند كرد .

سپس در اجتماع مردم معترض در ميدان بهارستان در صبح دوشنبه 30 تيرماه ، فرياد « مرده باد قوام » اوج گرفت و اين واقعيت را  پيش چشم آورد كه هوشياري ملت ، حركتي خود جوش را سبب مي شود كه در فرجام مي تواند به يك پيروزي يا انقلاب ختم گردد . ورود حزب توده به صحنه تظاهرات ، دعوت به اعتصاب و حركت به سوي مجلس همراه با فرياد مرگ بر شاه و مرگ بر قوام ، نيروهاي نظامي را به واكنش ناگزير ساخت . اوضاع شهر در طي چند ساعت ، به صورتي در آمد كه شليك گلوله ها و حركت تانك  ها ، اجساد زيادي را در خيابان بر جاي گذاشت . 70 نفر تظاهر كننده كشته شده به دست سربازان ، از كارگران ، دانش آموزان و اصنافي بودند. كه خالصانه به ميدان آمده بودند تا حمايت خويش را از حركت نهضت و اصلاحات تا آخرين نفس اثبات نمايند . درنتیجه، با كنار رفتن ارتش از صحنه تظاهرات و مشخص شدن حركت مذبوحانه دولت و دربار ، پيروزي مردم محقق شد . قوام استعفاء کرد و مصدق فرداي آن روز به كاخ نخست وزيري برگشت . سي تير روز قيام مقدس ملي اعلام شد و قربانيان آن شهداي ملي خوانده شدند . شهدايي كه خون سرخشان ، دستاوردهاي نويني را به ارمغان آورد و پيروزي مردم را بر استبداد و استعمار باعث گرديد .تاريخ : یکشنبه ۳۰ تیر۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

آگاهی نامک

می دانم اینجا جای صحبتهای شخصی و تذکرات شغلی نیست و دوست هم ندارم مطالبی در این باب بنگارم: اما

به آگاهی دانشجویان واحد شهر رود می رسانم که :

 موضوعاتی برای پایان نامه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده که توسط کمیته تحصیلات تکمیلی و شخص مدیر گروه به اطلاع دوستان خواهد رسید .

 دانشجویانی که در شرف اخذ پایان نامه  هستند ، به گروه مراجعه کنند.

مع هذا موضوعات مربوط به گرایش تاریخ ایران بعد از اسلام که پیشنهاد بنده بوده است ، عبارتند از :

-  مناسبات سامانیان با حکومتهای محلی(چغانیان ، فریغونیان و..) در ترکستان و تاثیرات آن

- آسیب شناسی ارتش پهلوی از خلال خاطرات ارتشبدها (قره باغی ، کیا و طوفانیان )

- روند تحول تئاتر روحوضی به هنر نمایش در سده 14 شمسی

- روشهای حذف رجال سیاسی توسط رضاشاه ، نمونه سپهدار ، مشیرالدوله ، مستوفی و..

- چالش های اجتماعی در شهرها و برآمدن طبقه سوم در ایران معاصر

- اندیشه های حاج زین العابدین مراغه ائی

- فراز و فرود ارتش در دوره صفویه

- آسیب شناسی نظام دیوانی امپراتوری سلاجقه

- سفرهای مظفرالدین شاه قاجار به فرنگ

- نقش فرق مذهبی و کلامی در تحکیم قدرت و مشروعیت عباسیان

- تحولات اجتماعی در دوره تیموریان، بررسی ساختار شهرنشینان و چالش با عشایر

- بررسی سفرنامه های رجال سیاسی در مورد حج در دوره قاجار

- تحلیلی بر روابط حکومت مغول و ایلخانی با علمای دینی

- کویر نوردان عصر قاجار، بررسی چند سیاحتنامه غربی در سفر به کویر مرکزی ایران

- بزرگ مالکی و ملاکان سرشناس نیمه اول عهد صفویه ، بر اساس اسناد

- نظریه های فلسفی مورخان معاصر در باره تاریخ

- مقایسه تطبیقی نهضت نواندیشی دینی در ایران معاصر  و جهان عرب

- کامران میرزا نایب السلطنه و نقش او در تحولات عصر ناصری

- شعبان جعفری و پویش های او در تحکیم سلطنت پهلوی

- بررسی اندیشه های سیاسی و اجتماعی واعظ استرابادی

- نقش مطبوعات عصر مشروطه در پیوند با مجلس شورای ملی(تا پایان قاجار)

* دانشجویان گرامی ، حتماً در باره این موضوعات تحقیق کنند. از استادان و سایت irandoc.ir

 تاريخ : شنبه ۲۹ تیر۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

در خانه خدا

این عکس فتوشاپی نیست . همه می دانند که امروزه در مساجد به دعوت شدگان خوش می گذرد!تاريخ : جمعه ۲۸ تیر۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

گلستان ایران

این نوشتار، هم ادای دینی است به مهربانی گلستانیانی که سرزمین زیبای خود را نشانم دادند و هم نمونه ائی است از الگوی نگارش جغرافیائی منطقه ائی که معمولا در برخی تحقیقات علمی انجام می شود 

الف- جغرافیائی طبیعی

استان تازه تاسیس گلستان با مساحت 20437 کیلومتر مربع حدود 3/1 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است. و حدود 70 درصد از خاک این استان را هم منابع طبیعی شکل داده است. موقعیت همجواری این ایالت بدین قرار است که : از سمت شمال به دشت پهناوری در کشور ترکمنستان و از سمت جنوب به کوههای شمالی استان سمنان و از سمت شرق از طریق جنگل به استان خراسان شمالی و از سمت غرب به نوار ساحلی در استان مازندران منتهی می شود.

تاثیر موقعیت ممتازه جغرافیایی، جنس خاک و پوشش گیاهی متنوع با مجموعه ائی از جنگل های انبوه و چمنزارها و نیز برخورداری از مجاورت با دریای مازندران و رشته کوههای البرز و حتی پیوستگی با صحرای ترکمنستان سبب شده تا  در این اقلیم ، سه نوع از آب و هوا شامل : آب و هوای معتدل بحری، آب و هوای سرد کوهستانی و آب و هوای خشک و نیمه خشک خود را نشان دهد.. لذا این جا با توجه به مساحت اندکش، نسبت به دیگر استانهای ایران از تنوع اقلیمی زیادی برخوردار است. بر همین اساس، ناهمواریهای گلستان نیز به سه قسمت کوهستانی و کوهپایه ای و جلگه ای تقسیم می شوند و در نتیجه ، از غرب به شرق و از جنوب به شمال ، از مقدار بارش و نزولات آسمانی کاسته می شود و بر میزان دما افزوده می گردد .

بلندترین نقطه در استان گلستان ، کوه شاهوار با ارتفاع 3945 متر و فرودست ترین مناطق ، نقاط ساحلی با ارتفاع منفی 26 متر می باشند. همچنین ، وجود بیش از 40 شاخه رودهای کوچک و بزرگ در خور اعتناء است که مهمترین آنها رود گرگان رود، اترک و قره سو می باشند.

ب- جغرافیائی انسانی

 لازم به ذکر است که علاوه بر موقعیت های خاص جغرافیایی، وجود قومیت های مختلف و زمینه داشتن مدنیتهای دیرینه و فضای فرهنگی و نیز منابع طبیعی از دیگر شاخصه های برجسته استان گلستان می باشد. بر اساس سرشماری سال 1385 ، جمعیت استان گلستان 1609331 نفر بوده که حدود 49 درصد از جمعیت آن ن در نقاط شهری و 51 درصد در نقاط روستایی و عشایری زندگی می کنند. باید اشاره کرد که این استان از استانهای مهاجر پذیری است که نه تنها در طول تاریخ مهاجران زیادی را در خود جای داده است ، بلکه امروزه نیز قومیت های مختلفی در اینجا در کنار یکدیگر زندگی می کنند. و نکته قابل توجه آن است که تا کنون ، تنش و چالش جدی بین این اقوام با یکدیگر و یا با بومیان منطقه صورت نپذیرفته است. از جمله مهمترین اقوام عبارتند از ترکمن ها که 04/ 33 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند، ترک ها 95/4 درصد و کردها 081% و سیستانی ها با 15/15% و بومی های گیلک- کتول- استرآبادی و....(65/41%) و فارس ها 5/61% .

مهمترین شغل مردم این دیار کشاورزی و دامپروری و مهمترین صنعت آن ، صنایع تبدیلی است. کاشت گندم، جو، برنج، پنبه و کلزا و پرورش پرتغال و زیتون و صیادی و شکار و دامپروری گوسفند و بز و گاو در این ایالت رایج است و منبع سرشاری برای کسب درآمد و نیز رویکرد برخی از اقوام مهاجر به این ناحیه.

از لحاظ جغرافیائی سیاسی ، استان گلستان اگرچه به لحاظ تقسیمات سیاسی یکی از جدیدترین استانهای کشور می باشد ، ولی دارای قدمت بسیار طولانی است. چنان که هیراکانیای باستانی  را می توان بخشی از استان گلستان امروزی دانست. چرا که جلگه هیرکان از ده هزار سال پیش مسکن اقوامی بوده که مراحل تدریجی تمدن را پشت سر گذارده اند. در سنگ نوشته های داریوش اول هخامنشی، با نام هرکان از این اقلیم یاد شده و اینجا با ناحیه ی  پرثوه در خراسان شمالی ، بخش بزرگی را تشکیل می داده اند. با این حال ، پیوستگی این منطقه با خراسان بزرگ ، مانعی در راه خودمختاری موقت آن نبوده است.

پس از ظهور اسلام ، تقسیمات کشوری پیوسته دستخوش تغییر و تحولات بود و لذا این ناحیه نیز در حیطه نفوذ دولتهای محلی از سامانیان تا زیاریان و امپراتوریهای سلجوقی ، مغول و صفوی قرار داشت. تا این که برآمدن ایل قاجار در استراباد و گرگان فعلی باعث توجه به این منطقه شد. در سال 1316 شمسی ، کشور ایران به 10 استان تقسیم شد که مجموعه ی استانهای گلستان، تهران، قم، کاشان، سمنان و مازندران به نام استان دوم خوانده می شد. اما در دوره پهلوی دوم ، استان مازندران به صورت ایالتی درامد که تا جلگه های سرسبز جنوب رود اترک را در سمت شرق در بر می گرفت. اما سرانجام در شانزدهم دی ماه 1376 استان گلستان از پیکره استان مازندران جدا شد و به صورت یک استان مستقل به مرکزیت شهر گرگان موجودیت یافت. هم اکنون این استان دارای 14 شهرستان  و 25 شهر بخش و 50 دهستان و 1075 روستا می باشد.

ج- جغرافیائ تاریخی

در باره وجه تسمیه نام کهن این دیار یعنی هیرکانی ، برخی معتقدند که معنای ان گرگ می باشد و برخی دیگر آن را بر گرفته از نام خورشید می دانند. البته برخی برآنند که ناحیه شرقی این استان به نام وركان ، خود يكي از قسمتهاي هيركاني بزرگ بوده است و تقريبا شامل قسمت عمده گرگان فعلي مي شود كه حد فاصل بين مازندران و دهستان است و دو  رود مهم اترك و گرگان آن را مشروب مي كرده اند. ظاهرا از قرن هفتم و مقارن با ایلغار مغولان، اسم طبرستان از استعمال افتاد و كلمه مازندران جاي آن را گرفت و حتی در برخی موارد ، اسم مازندران بر ايالت مجاورش ، يعني گرگان نيز اطلاق می شده است. اما هر چه که باشد ، چنان که الواح و مستندات تاریخی بر آن صحه می گذارند ، این ناحیه از قدمت و دیرینگی بسیاری در تاریخ برخوردار است. که شرح آن بسیار مطول خواهد بود.

شرح تاریخ درازپای این اقلیم زیبا و اهورائی را باید در کتابهای تاریخ جستجو کرد و در اینجا مجال پرداختن به آن را ندارم. اما برای رهگذرانی که از این ناحیه گذر می کنند یا دوستانی در آنجا یافته اند، پیشنهاد دارم که بازدید از آثار تاریخی مانند برج قابوس، مسجد جامع گرگان و امام زاده روشن آباد و برج اردکان و دهها جاذبه گردشگری دیگر را از دست ندهند همچنان که از مراکز تفریحی و مناظر طبیعی و جذابیتهای زیست محیطی چون پارک نهارخوران، آبشارهای لووه، کبود وال، شیر آباد ، جنگل گلستان ، ارتفاعات درازنو ، بهشت گمشده گلوگاه ، و ...غفلت نکنند که موجب پیشمانی خواهد بود. ندامت این که ایران کوچک مان را نمی شناسیم!تاريخ : چهارشنبه ۲۶ تیر۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

نه هر کتابی

در پاسخ به یکی از دانشجویان که در باره 

کتاب عارف دیهیم دار ترجمه ذبیح الله منصوری 

اطلاعاتی خواسته اند و ضمناً فراموش کرده اند ایمیل خود را هم بدهند باید بگویم :

کتابهای رمانس تاریخی نوشته مترجمینی چون :

ذبیح الله منصوری

جمشید صداقت نژاد

نادعلی همدانی

احمد احرار

امینه پاکروان

جعفر شهری

و...

ارزش استنادی و علمی ندارند 

و هر دانشجوئی به این کتابها ارجاع دهد ، تحت تعقیب قرار خواهد گرفت!تاريخ : یکشنبه ۲۳ تیر۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

دو نکته تاریخی (2)

-  این دو حکایت به ظاهر با هم ربطی ندارند ، اما اگر دقیقتر بنگریم ، نمود حقیقتی است در همه ی ادوار تاریخ :

1- می گویند در شور و هیجان سالهای اول انقلاب مشروطه ، اوضاع چنان بود که بسیاری از نمایندگان ملت در مجلس شورای ملی، از اقشار فرودست و گمنام بودند که به سادگی زیست می کردند و ساده انگارانه می خواستند در مدت یک شب ، همه مشکلات کشور را حل کنند و اوضاع را تغییر دهند. بی آلایشی و سادگی برخی از آنها ، چنان بود که روزی از ایام تابستان که هوا گرم بود ، یکی از وکلای مجلس پیشنهاد داد تا به حیاط مجلس بروند و ادامه بحث را در زیر درختان محوطه باغ مجلس ادامه دهند. هنگامی که نمایندگان ملت بر روی چمنهای باغ مجلس نشسته بودند و گرم گفتگو بر سر مسائل جاریه مملکت بودند، یکی از آنها که تشنه شده بود ، به آرامی و سادگی، گیوه هایش را درآورد ، در چشمه آب جاری در محوطه فرو کرد و از آب درون کفشهایش نوشید.!! 

2- می گویند در دهه 1320 که تب حزب بازی و فعالیتهای سیاسی دامنگیر رجال مملکت شده بود ، علی دشتی نویسنده و فعال سیاسی هم تصمیم گرفت تا مثل دوستانش حزبی تاسیس کند و با فراخواندن مردم ، برای خود سرگرمی و شغلی سیاسی دست و پا کند. حزب او عدالت نام داشت و همه کاره ی حزب هم خود دشتی بود و دعوت از مردم و جوانان به آن، فقط پوششی بود برای ادعای مردم سالاری و تحرک سیاسی. اما رندی سخن سنج در آن زمان بیتی سرود و ماهیت این حزب تازه تاسیس را به خوبی برملا ساخت، این که حروف نخستین نام حزب ، نشان می دهد که :

     عین اش علی و دال دشتی ---- باقی ، همه آلت است ، مشتیتاريخ : شنبه ۲۲ تیر۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

به استقبال درس برویم

گرچه هنوز

 تا روز شروع مصیبت(ببخشید رفتن به کلاس ) 59 روز دیگه مونده، اما برای تقویت قلوب ، این متن را 

در باره فلسفه تاریخ 

می گذارم تا دانشجویان گرامی مطالعه نموده و امادگی قبلی داشته باشند 

تا دچار حوادث غیرمترقبه نشوند!

http://uplod.ir/i9x4pbl8i9b1/falsafeha.pdf.htmتاريخ : سه شنبه ۱۸ تیر۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

کسرایان دیرپا

- در بین پادشاهان تاریخ جهان ، این چند نفر رکورد دار طولانی ترین دوره های سلطنت می باشند و بیش از نیم قرن حکمرانی کرده اند:

- پیی دوم ، فرعون مصر (2476-2566 ق.م)  :        90 سال

-  لوئی چهاردهم ، شاه فرانسه (1715-1643 م) :      72 سال

-  ژان دوم ، امیر لیختن اشتاین (1929-1585)  :      71 سال   

-  شاهپور دوم ، شاه ایران (379-310 ) :                69 سال

- فرانتس ژوزف ، پادشاه اتریش (1916-1848) :       67 سال

-  ویکتوریا ، ملکه انگلستان (1901-1837)  :          64 سال

-  جرج سوم ، پادشاه انگلستان (1820-1760) :       60 سال

- لوئی پانزدهم ، شاه فرانسه (1774-1715) :           59 سال

-  پدروی دوم ، امپراتور برزیل (1889-1831) :          58 سال 

-  ویلهلمینا ، ملکه هلند (1948-1890) :                58 سال

- هایله سلاسی، امپراتور حبشه (1974-1916)         58 سال

- هنری سوم، شاه انگلستان(1272-1216) :            56 سال  

- تهماسب اول ، شاه ایران(1576-1523) :               53 سال

-  فردریک سوم ، امپراتور آلمان (1493-1440) :        53 سال

- اکبر گورکانی، شاه هندوستان(1606-1553) :         53 سال   

- ناصرالدین شاه ، شاه ایران(1896-1848) :             48 سال   تاريخ : شنبه ۱۵ تیر۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

بیچاره آدمی!

فقط با تاریخ نیست که هویت انسانها را دستکاری می کنند و نام ادمی را 

                                     ... لجن مال ... یا به نیکی ... یاد....... می کند

وقتی بدهی داشتی. حتی پس از مرگ هم نمی گذارند هویت داشته باشی. 

بدهی  ، چه به دنیا و چه به کسی!تاريخ : دوشنبه ۱۰ تیر۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

دو نکته تاریخی (1)

این دو حکایت به ظاهر با هم ربطی ندارند ، اما اگر دقیقتر بنگریم ، نمود حقیقتی است در همه ی ادوار تاریخ :

1-   می گویند زمان جنبش مشروطه ، بازار سخنرانی علیه و به نفع مشروطه خواهی داغ داغ بود. روزی در یک مسجد ، آخوندی علیه مشروطه داد سخن داده بود و مشروطه خواهان اصلاح طلب را به بی دینی و غربزدگی متهم می کرد. اما طرفداران جنبش مشروطه در مسجد کم نبودند و برای آن که مخالفت خود را نشان دهند ، هر چند گاهی در بین صحبتهای حاج آقا صلوات می فرستاندند. این مساله یکی از هواخواهان واعظ و از لوطی های پای منبر را چنان هیجان زده و احساسی کرد که ناگهان از جا برخواست و فریاد زد : این منبر و همه چیزهای روش به اونجای آدمایی که از این به بعد صلوات بفرستند!!  

2- می گویند مظفرالدین شاه قاجار به روضه خوانی بی سواد و شیاد به نام سید بحرینی ارادت داشت و اطرافیان شاه هر وقت می خواستند او را سرکیسه کنند یا به تصمیمی وادارند ، از ارادت کورکورانه و اعتقاد خرافی شاه به این روضه خوان استفاده می کردند. روزی مزخرف الدین شاه ( ببخشید ، مظفرالدین شاه) به سید گفت : مقداری پول نزد من است که قصد دارم وقف فقرا و بی چیزها کنم . آیا شما چنین افرادی را می شناسید؟ بحرینی پاسخ داد: آری ، تعدادی کودک پابرهنه ی لخت و پاپتی می شناسم که نیاز به لباس و غذا دارند . اینها را می توان خرج آنان کرد. سپس سید پولها را از شاه گرفت و  به خانه خودش برد. کودکان خود را فراخواند و لباس از تن ایشان درآورد و محتویات کیسه ی نذورات شاه را بر سر و روی فرزندان خودش ریخت تا دروغ نگفته باشد!       تاريخ : چهارشنبه ۵ تیر۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

در باره خرم سلطان

 دوستان زیادی از من سوال می کنند در باره واقعیتهای زندگی و فرجام خرم سلطان ، سوگلی پادشاه عثمانی در سده 16 میلادی ، همان زن آتشپاره ائی که باعث قتل صدراعظم عثمانی و حمله ترکان به ایران و هم بانی خیرات در ساخت موقوفه ها و عمارات باشکوه در ترکیه شد. همان خاتونی که این روزها در شبکه های ماهواره ائی ، سریال طولانی مدتی در باره اش پخش می شود.

البته ، بر پایه قانون عمل و عکس العمل و مطابق انچه بدکار می کارد و می درود: این خانم دسیسه باز چندین بدشناسی آورد:

1- پسر بزرگش محمد را که ارزوی ولیعهدیش را داشت  در جوانی به بیماری از دست داد.

2- پسر ته تغاریش جهانگیر که بخاطر قوزی بودنش مورد ترحم بود ، در نوجوانی به غصه از دست داد.

3- دختر دلبندش مهرماه را به زور به همسری مردی قاتل و بی رحم به نام رستم پاشا دراورد و از دست داد.

4- پسر دومش بایزید را که دوستش می داشت ، در نبرد با ایرانی ها به ناکامی از دست داد.

5- حتی  ارزوی ملکه مادر شدن را از دست داد. چون پیش از تاجگذاری فرزندش سلیم ،از دنیا رفت 

من یک بار قبلا در این باره مطلب نوشته ام ، لذا فقط به این مقاله ارجاع می دهم :

 مقاله ای است ارزنده از دکتر محمدتقی امامی مضبوط در پرتال پژوهشگاه علوم انسانی به نشانی ذیل ، قابل دستیابی است :

http://uplod.ir/b5d3f6imnoj3/khorram_sultan.pdf.htm
تاريخ : شنبه ۱ تیر۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

مخزن التواریخ

این وبلاگ را تازه یافتم. مملو است از معرفی و ارجاع به کتابهای تاریخی که قابل دانلود هم هست:

حتما به ان سر بزنید. با تشکر از  مدیر وبلاگ که نامش را نمی دانم

http://downloadkitab.blogsky.com/categoryتاريخ : جمعه ۳۱ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

شریعتی ، ذهن ناتمام

دکتر علی شریعتی مزینانی ، روستازاده خراسانی که از تحصیل در مدرسه سنتی به مطالعات کلاسیک شبه مدرن دست یافت و همگام با موج احساسات ملی و مذهبی نسل جدید ایران دهه 50 ، موفق شد به صورت روشنفکری اثرآفرین و متنفذ در صحنه سیاسی و اجتماعی ایران مطرح شود . در باره این شخصیت که امروز سالمگرد اوست، نوشته ها و داوریهای بسیار موجود و زبانزد است و من قصد ورود به آنها را ندارم.  این چند سطر را از آن روی می نویسم که روزگاری خودم هم به تب شریعتی گرفتار بودم و او را رهنمای خلق و ایدئولگ دین می پنداشتم.

جوانان این سرزمین ، روزگاری شریعتی را چونان بت می ستودند و امروزه به نامش پیامکهای مضحک تولید می کنند و می خندند! نسلی که از زیاده روی در مصرف محصولات رسانه ائی ، دچار سردرگمی شده بود ، از سخنان آتشین و لحن هیجانی علی شریعتی چنان به وجد آمده بود که او را چون مرادی می پنداشت که قادر است هر معجزه ائی را صورت دهد. جوانانی که ظرفیت پذیرش فرآورده های دنیای مدرنیته و عصر ارتباطات، مثل سینما ، تلویزیون ، مجله ، تئاتر،  رانده وو ، اتومبیل و آزادی و سرخوشی های ناشی از ورود فن آوری های نوین به ایران دهه 1340 را نداشتند، به برداشتهای تب آلوده شریعتی به مثابه الهامات یک پیامبر و حکیم علاقمند شدند و با همراهی او برای برهم زدن این نظم ناشناس و مدرن ، به رودخانه انقلاب پیوستند.      

روحانیون نسبت به او و آثارش، هم به دلیل محبوبیت شریعتی نزد جوانان و هم به خاطر موضع گیری های تندش نسبت به روحانیت  خشمگین بودند تا جائی که نماد مقبول روشنفکری از نظر روحانیت، یعنی مطهری ،با کمی اغماض معتقد بود : کوچک ترین گناه این مرد، بدنام کردن روحانیت است. اما واقع قضیه ان بود که نوک پیکان حمله شریعتی به علمای شیعی، فقط متوجه بخشی از روحانیون وابسته و غیرمتعهد بود و بس و در حقیقت ، معلم شهید انقلاب ، معارضه ایئ با نظام روحانیت نداشت. هر چند که گهگاه به سنت همه روشنفکران معاصر ، به شکلی متناقض ، گاه از علما حمایت و ستایش می نمود و گاه دم از حذف روحانیت می زد!

نقد شریعتی ، همچنان ادامه دارد، اما گاه به شکل نکوهش مغرضانه و گاه به شکل تفسیر طرفدارانه، که این هر دو خطاست. فکر می کنید کی و چگونه باید از این تئوریسین نام آشنای انقلاب 57 ، بهترین نقد را داشت؟تاريخ : چهارشنبه ۲۹ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

فراموشی زیان بار

گذاشتن این تصویر ارتباط چندانی با مسائل سیاسی ندارد. فقط تذکاریه ای است برای نگاه عمیقتر به جامعه و فرهنگ ملی. انتخابات ها چون تبی می ایند و می روند. مهم کسب و تثبیت یک فرهنگ سیاسی به نام دموکراتیک بودن و تحزب داشتن است. البته این قصه سر دراز دارد.

چقدر سنجیده گفته است :

ملتی که تاریخ را فراموش کند ، مجبور به تکرار آن خواهد شدتاريخ : دوشنبه ۲۷ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

کتابنامه دولت اشکانی

در باب حکومت 516 ساله پارتیان یا همان اشکانیان خودمان که فردوسی بزرگوار در باره « از ایشان به جز نام نشنیده .. » بود ، تالیفات چندانی در دست نیست و این خود از شگفتی های تاریخ است که در باره طولانی ترین حکومت تاریخ ایران ، کمترین داده های تاریخی و مستند موجود است! فقط چند کتاب را نام می برم:

- ایران نامه یا کارنامه ایرانیان در عصر اشکانیان: محمدعلی مهرین شوشتری ( وزارت فرهنگ، 1321)

- تاریخ سیاسی پارت : نیلس کارل دوبواز ، ترجمه علی اصغر حکمت (ابن سینا ، 1342)

- اشکانیان : ایگور دیاکانوف ، ترجمه کریم کشاورز (ایران باستان، 1344)

- تاریخ نظامی جنگهای اشکانیان : محمد جواد مشکور (ستاد بزرگ ارتشتاران، 1350)

- پارتیان : مالکوم کالج ، ترجمه مسعود رجب نیا (سحر ، 1355)

- خاستگاه پارتها : فیلیپ لوزینسکی ، ترجمه رقیه بهزادی (پژوهنده ، 1380)

- شاهنشاهی اشکانی : یوزف ولسکی، ترجمه مرتضی ثاقب فر (ققنوس ، 1383)

-  بازیابی تاریخ گمشده دولت اشکانیان: احمد شه وری (علمی ، 1386)

- ایران دوره اشکانی : الیزه آقاجانی (حق شناس ، 1387)

- تاریخ پارس از اسکندر تا مهرداد اول : یوزف ویسهوفر، ترجمه هوشنگ صادقی (فرزان روز، 1388)

- پارتها و روزگار ایشان : وستا سرخوش کرتیس ، ترجمه محمود فاضل بیرجندی (پایان ، 1389)

- اشکانیان و ساسانیان: پیتر ویل کاکس، ترجمه یوسف امیری(گل آفتاب ، 1391)

- اشکانیان : سعید پرهیزکاری (کوله پشتی ، 1391)

ووووووتاريخ : شنبه ۲۵ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

دو کتاب مرجع

- کتاب با ارزش و مرجع  فرقه های اسلامی نوشته ویلفرد مادلونگ


http://bookiha.ir/دانلود-کتاب-فرقه-های-اسلامی-نوشته-پروف


- کتاب با ارزش و مرجع  شهریاران گمنام  نوشته احمد کسروی 

http://www.forum.98ia.com/t652629.htmlتاريخ : چهارشنبه ۲۲ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

قوانین زرین پایان نامه نویسی

برای دانشجویانی که در حال گردآوری مطالب و تدوین پایان نامه خود هستند ، چند نکته مهم و کلیدی دارم که تصور می کنم اگر بدانند و به کار بندند ، سودمند خواهد بود .  این چند نکته می تواند کارشان را بهبود و تسریع بخشد. امید که مرا از دعای خیر بی بهره نگذارند.

1-  برداشت کردن و نقل قول از کتابها دارای شرائط خاصی است. برخی جاها ، نقل قول مستقیم (عین عبارت و داخل گیومه) باید داشته باشید و برخی جاها ، نقل به مضمون یا نقل غیرمستقیم کفایت است . ولی در هر دو حالت ، باید ناقل یعنی ماخذ معرفی و در پانویس ذکر شود. 

2-  به فکر تایپیست باشید . منظورم این است که تصور نکنید ، صفحه آرائی و تنظیم مطالب را باید او انجام دهد. پاراگراف بندی صفحات را خودتان انجام دهید.

3-  ضرورت ندارد در پانویسها ، مشخصات کامل منابع و مآخذ را بنویسید. فقط نام خانوادگی، نام کتاب ، جلد و صفحه کفایت است. بقیه مشخصات را در کتابنامه پایانی می آورید. این که برخی می گویند در مرتبه اول ، همه مشخصات کتاب آورده شود هم ، [به نظر این جانب] چیزی را عوض نمی کند!

4- هر اسم خاص(علم) که برای نخستین بار آورده می شود، باید معرفه شود. مثلا وقتی می نویسید: ابن سینا ، بلادرنگ اضافه کنید، حکیم و پزشک ایرانی(م428 ق)

5- تلفظ آوانگاری لغات لاتین یا ویژه، ضرورت دارد. چه نام شخص یا منطقه و چه اصطلاح خاص که به صورت فونتیک و گاهی هم همراه با معنی، باید نوشته شود 

6- تیترها نقش اساسی در تنظیم و جلوه گری پایان نامه دارند. هم برای اشراف کامل نویسنده بر کلیه مطالب گردآوری شده و تنظیم فصول و هم برای خواندنی تر کردن رساله و درک بهتر مبحث برای خواننده. لذا اشکال ندارد اگر دهها تیتر داشتید، در ویراستاری نهائی ، می توان برخی تیترها و عناوین را حذف کرد.

7- بین نوشته های شخص دانشجو یا مطالب نقل شده از کتابها ، تمایز باید باشد. معمولاً شروع یک بحث با خود محقق است و در ادامه برای شاهد آوردن و تائید فرضیه ، از منابع نقل می گردد. لذا درست نیست که شروع یک پاراگراف با نقل مستقیم همراه باشد و ضمناً لحن دیگران را هم نباید به جای نثر نویسنده قلمداد کرد.

8- در مورد ریزه کاریهای دردسرساز روش تحقیق ، بهتر است به کتاب شیوه نامه ایران از مرکز اسناد و مدارک علمی ایران مراجعه شود تا دیگر نگران محل صحیح گذاشتن ویرگول و ترتیب درست اسامی نویسندگان و شماره گذاری بجای بخشها و گفتارها و .. نباشیم.

9-  اگر از اینترنت مطلبی اخذ می گردد ، قبل از گذاشتن آن در صفحهWord  ، بهتر است Styles و Fonts منطبق با محیط Word اصلاح شود تا دچار بهم ریختگی نشود. ضمناً نشانی مراجع الکترونیکی مثل سایتهای اینترنتی باید در پانویس اورده شوند.

10- و نکته بسیار مهم ، ویراستاری متن است که با چند بار خواندن توسط خود و دیگران یا ارائه به ویراستار، می تواند باعث جلوه گری و زیبائی مطالب پایان نامه شود.تاريخ : دوشنبه ۲۰ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

آینده برای مدیا

تبلیغات انتقال پیام‌های سنجیده، هدفمند وگاه تعمدی است، با این مفهوم تبلیغات با هدف تغییر نگرش به کار می‌رود. امروزه فضای دنیای تبلیغات ، چنان رو به گسترش است که می توان برخی ایده ها را محتمل دانست. به قول ادورنو و هورکهایمر ، صنعت  مدیا ، روشنگری است اما به مثابه فریب توده ها و تغییر مسیر زندگی
این فقط یک نمونه کوچک است از معرفی و تحمیل فرهنگ مصرف غذای آماده برای انواع انسانی!تاريخ : جمعه ۱۷ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

سه سلیم

در کتاب احوالات یکی از دودمانهای برجسته و نامدار جهان اسلام ، یعنی امپراتوری عثمانی، نام سه پادشاه با سه سرنوشت متفاوت جلب نظر می کند،

1-   سلطان سلیم اول (دوره پادشاهی از  918 تا 926 ق) معروف به قاطع : پادشاهی که گسترش ارضی قلمروی عثماین تا حدی زادی مدیون اوست. او همان کسی است که با کشتار شیعیان آناتولی ، مهیای نبرد با دولت ایران (صفویه) شد و حادثه مهم چالدران را آفرید.

2-  سلطان سلیم دوم (دوره پادشاهی از  974 تا 982 ق) معروف به میگسار : پادشاهی که با تلاش مادر مکارش خرم سلطان، توانست بر تخت تکیه زند و در دوران او ، دولت عالیه عثمانی ، با نفوذ خواجگان و حرمسرا ، شروع راه زوال را پیمودن گرفت.

3-   سلطان سلیم سوم (دوره پادشاهی از  1203 تا 1222 ق) معروف به مصلح : شاهی که می خواست جلوی زیاده خواهی سپاهیان دولتی را بگیرد و به اصلاحات اساسی در حکومت دست زند ، اما در توطئه داخلی ارتشیان شکست خورد و به زندان افتاد .

بررسی احوال این سه پادشاه ، در سه مقطع متفاوت، چگونگی فراز و نشیب سریع دولتهای تمامیت خواه و سنتگرا را نشان می دهد و حقائق تاریخ را بازگو می نماید.تاريخ : چهارشنبه ۱۵ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

شازده و خواجه

تصویری است  دیدنی از شاهزادگان حرمسرای قاجار با لباسهای یراق دوزی شده در کنار غلام بچه ها. 

                                                       بدون هیچ نوضیحیتاريخ : دوشنبه ۱۳ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

دو متن در باره خطوط باستانی

1- کتاب آموزش خط اوستائی از آرمین کسروی

http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=80d196e5da2c88ad30e1b57b7882a4a6


2- کتاب آموزش خط پهلوی از نیلوفر فرهادی

http://www.parsbook.orgتاريخ : یکشنبه ۱۲ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

روسیه شناسی

نسل جدید یا همان نوجوانان ما همیشه فکر می کنند که دشمن اصلی ما ، امریکای جنایتکار و انگلیس مکار است . اما  تاریخT درس های دیگری هم دارد:

درس اول: تا دویست سال پیش ایران يک کشور بزرگ بود، روسيه ارتش قوي داشت، دولت ايران ضعیف بود. در جنگ هاي ايران و روس بخش وسيعي از ايران تبديل شد به روسيه فعلي.

درس دوم: انقلاب مشروطه اتفاق افتاد، مشروطه خواهان به سفارت انگليس پناهنده شدند، روسها مجلس را به توپ بسته و پادشاه مخلوع را پناه دادند.

درس سوم: کمونيست ها در روسيه سرکار آمدند، آنها تمام قراردادهاي ظالمانه با ايران را مي خواستند لغو کنند، اما نکردند. در عوض تصميم گرفتند جمهوري کمونیستی گيلان را ايجاد کنند در نتيجه ،ميرزا کوچک خان من غیرمستقیم به وسيله روس ها کشته شد و سرش را فرستادند براي رضاشاه

درس چهارم: رضا شاه ديکتاتور بزرگي بود و 53 نفر از اعضاي حزب کمونيست را دستگير کرد . خودش رهبر آنها را در زندان کشت و بقيه اعضاي ساده اندیش حزب  هم که به روسيه پناهنده شده بودند، در آنجا کشته يا بيچاره شدند.

درس پنجم: جنگ دوم جهاني اتفاق افتاد. ايران تبديل به پل پيروزي شد. آمريکا و انگليس از روي اين پل رد شدند تا به روسيه کمک کنند، در عوض وقتي روسيه پيروز شد، اولين کاري که کرد، اين بود که تصميم گرفت آذربايجان را براي خودش بردارد.

درس ششم: دولت مصدق سرکار آمد، مصدق چون مخالف روسيه بود، به عنوان طرفدار انگليس شناخته شد، اما چون عليه انگليس مبارزه کرد، معلوم شد آمريکايي است. مخالف اصلي مصدق در طول سه سال حزب توده بود، بعد از کودتا هم اولين دولتي که کودتاچیان را به رسميت شناخت، شوروي بود.

درس هفتم: حکومت در دهه چهل کاملا دست آمريکا افتاد و قرار به اصلاحات ارضی شد، در نتیجه ، روس ها اصلاحات ارضي را تائيد کردند و هیچ واکنشی در برابر اقدامات سیاسی و اقتصادی دولت پهلوی و مستشاران آمریکائی انجام ندادند . حتی مخالفان را به ارتجاع و فئودالیته ربط دادند.

درس هشتم: در ايران جنبش مسلحانه آغاز شد. نيروهاي مجاهدین خلق مستشاران آمريکايي را کشتند، تعدادي از مجاهدین براي کمک به سوي شوروي رفتند، اما شوروي به آنها گفت که انقلاب مسلحانه کار غلطي است، بهتر است اطلاعات جمع کنند و به شوروي بدهند تا شوروي با آمريکا بجنگد.

درس نهم: انقلاب اسلامی ايران در سال 1357 اتفاق افتاد، سفارت آمريکا اشغال شد، سفارت اسرائيل هم محو شد، اما در عوض، سفارت روسيه روز بروز بزرگتر شد، سفارتخانه ای که هم با توده اي ها رابطه داشت، هم با فدائيان، هم با مجاهدين، هم با حزب اللهي ها،

درس دهم: جنگ تحمیلی آغاز شد. صدام حسين کمونيست نبود، اما مهماتش، سوغات روسیه یعنی سوخو و کلاشينکف و کاتيوشا بود، در تمام مدت جنگ شوروي به صدام کمک مي کرد و به ايران کمک نمي کرد. تازه ادعا داشت طرفین را هم آشتی دهد.

درس يازدهم: شوروي سقوط کرد. امام خميني سقوط کمونيسم را پيش بيني کرد، روسيه شد بيست کشور و پنج کشور آن در درياي خزر ماندند، سهم ایران از خزر 50 درصد بود که تبديل شد به 20 درصد و بعد رسيد به 12.5 درصد.

درس دوازدهم: ما از آمريکا و انگليس و اسرائيل بيزاريم، روسيه از اين که ما از آمريکا و انگليس و اسرائيل بيزاريم خوشحال است. در عوض ، ادعا می کند که در مقابل مساله داشتن حق انرژي هسته اي ، از ما دفاع می کند. مگر در مواقعی که ناچار می شد علیه ما رای دهد یا موشکهای اس 300 را به ما نفروشد.

نتیجه امتحان تاریخ این که :

با وجود همه ی پیشرفتهای ما در علوم پزشکی و فنی و ..، در علوم انسانی خاصه جامعه شناسی و تاریخ ضعف زیادی داریم. به نظر شما بهتر نیست که کمی جامعه جهانی را بهتر بشناسیم و تاریخ گذشته را بهتر به یاد آوریم؟!!!تاريخ : جمعه ۱۰ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

آرامگه شیرمرد

این تصویر را در وب دیدم که گفته می شود، تصویر آرامگاه واپسین پادشاه دودمان زندیه (1209-1163ق) است . همان لطفعلی خان یا دلاور مرد ایل زند و قهرمان لالائی های مادران عشایر لرستان که در نهایت شوربختی به دست ایل مرد دیگری به نام آغامحمدخان قاجار به طرز فجیعی کشته شد. و اینک ظاهرا مدفن او در کمال گمنامی، در بخشی از بازار تهران قرار دارد. کاش دست همتی پدیدار شود و این یادمان تاریخ را احیاء کند .تاريخ : یکشنبه ۵ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

یک پاسخ جانانه

به آگاهی دانشجویان گرامی واحد شهر رود می رساند که ما پس از تلاشهای بسیار موفق شدیم با 

استاد محترم دروس تخصصی کارشناسی ارشد تاریخ

تماس حاصل کنیم. نتیجه مذاکرات بدین نحو به اطلاع شما می رسد:

با توجه به امکانات فراوانی که استاد برای رفاه حال و ترضیه دانشجویان از مدتها قبل و نیز در طول امتحانات

نظیر: ارائه  امکان تحقیق و پروژه دانشجوئی + ارائه سوالات75 صدمی به جای نیم نمره ائی + تایپ واضح سوالات امتحانی +....

همچنین کمک 2 نمره ائی به کلیه دانشجویانی که امتحان دادند(جایزه خوش حسابی)داشته اند.

جای هیچگونه ارفاق و تجدید نظری وجود ندارد. خاصه که نمرات امتحانی ثبت شده و به هیچ وجه من الوجوه قابل تغییر نیستند. امید است که در نیمسال بعد جبران شود.

البته روی سخن با دانشجویان کم کار است.تاريخ : شنبه ۴ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

کتابدارهای عربی

چند پایگاه اینترنتی برای آنها که در حوزه مطالعات و تاریخ اسلام فعالیت دارند و می توانند از کتابهای دانلود شده استفاده کنند

arab-ency.com

.kutub.info
/muhaddith.org/
.sahab.org/books/
://saaid.net/book/
//islamweb.net/library
/.noon-cqs.org

://.asunnah.net/
://fikr.com
://.nashiri.net
.almaktba.com

noorsa.net

و...

و برای مطالعه آن لاین کتابهای مربوطه در ایران :

مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی

islamicdoc.org

کتابخانه اهل بیت

lib.ahlolbait.com

گنجینه مذهبی

mjjz.irتاريخ : جمعه ۳ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

کتابنامه تاریخ معاصر(3)

فاتح، مصطفی، پنجاه سال نفت ایران، تهران، انتشارات چهر، ، 1335

فارسی، جلال الدین، زوایای تاریک ،خاطرات سیاسی، تهران، انتشارات حـدیث وحوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، 1373

فردوست ، حسین ، خاطرات فردوست، ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، تهران، انـتشارات مؤسسه اطلاعات، چاپ ششم، 1373

‫‫‫‫فلسفی، محمدتقی، خاطرات و مبارزات حجة الاسلام فلسفی، به کوشش محمدحسن رجبی، تهران،مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 5731.

فلسفی، نصرالله، زندگانی شاه عباس اول، جلد 1 تا 4، دانشگاه تهران 1353-1344

فونتن، آندره، تاریخ جنگ سرد، دو جلد، ترجمه عبدالرضا هوشنگ مهدوی، تهران، نشر نو، 1367

قادری، حاتم، تحلیلی از انقلاب اسلامی ایران، تهران، دفتر تحقیقات و برنامه ریزی وزارت آمـوزش وپرورش، 1364

قاروقی، احمد ـ لورویه، ژان، ایران بر ضدّ شاه، ترجمه مهدی نراقی، تهران، انتشارات امیرکبیر، 1358

قهرمانیان، صفر، خاطرات صفرخان، تهران، نشر چشمه، چاپ چهارم 1381

کاتم، ریچارد، ناسیونالیسم در ایران، ترجمه فرشته سرلک، تهران، نشر گفتار، 1371

کاظمی، سید علی اصغر، بحران نوگرایی و فرهنگ سیاسی در ایران معاصر، تهران، نشر قومس، 1376

‫‫‫کدی، نیکی. آر، ریشه های انقلاب اسلامی، ترجمه عبدالرحیم گواهی، تهران، دفتر نشر فرهنگاسلامی، چاپ دوم 1375

کدیور، محسن، نظریه های دولت در فقه شیعه، کتاب اول از مجموعه اندیشه سیاسی در اسلام، تهران،نشر نی، 1376

کرباسچی، غلامرضا، تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی ، تاریخ حوزه علمیه قم، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 1380

کرمانی، ناظم الاسلام، تاریخ بیداری ایرانیان، 3 مجلد ، بـه کـوشش سعیدی سیرجانی، تهران، انتشارات بنیاد فرهنگ ایران، 1346

کریمی، احمدرضا، شرح تاریخچه سازمان مجاهدین خلق ایران و مواضع آن، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 1384

کسروی، احمد، تاریخ مشروطه ایران، تهران، انتشارات امیرکبیر، 1344

کسروی، احمد، تاریخ هجده ساله آذربایجان، تهران، انتشارات امیرکبیر، چاپ هشتم 1356

کلر، میچل، جنگ بی پایان، جلد 1 و 2، ترجمه از نهضت آزادی ایران خارج از کشور، تهران، انتشاراتبدیع، چاپ دوم 1357

کوزیچکین، ولادیمیر، کا. گ. ب در ایران، ترجمه اسمعیل زند و حسین ابوترابیان، تهران، نشرحکایت، چاپ چهارم 1376

کی استوان، حسین، سیاست موازنه منفی در مجلس چهاردهم، تهران، نشر روزنامه ظفر، 1329

کیانوری، نورالدین، خاطرات نورالدین کیانوری، جلد 2، تهران، انتشارات مؤسسه اطلاعات، چاپ دوم، 1372

‫‫کیانوری، نورالدین، گفتگو با تاریخ، مصاحبه، تهران، نشر نگره ، 1376

گات، ریچارد، تراژدی بولیوی، ترجمه یدالله علیزاده، تهران، نشر یاشار، 1358

گازیوروسکی، مارک. ج.، سیاست خارجی آمریکا و شاه، ترجمه فریدون فاطمی، تهران، نشر مرکز،1371

گروه مولفان: دایرةالمعارف بزرگ اسلامی، به کوشش کاظم موسوی بجنوردی، تهران، مرکز دائرةالمعارف بـزرگاسلامی ، 8 ج ، 1374

گروه مولفان : هفت هزار روز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی، 2جلد ، زیرنظر غلامرضا کرباسچی، تهران، بـنیادتاریخ انقلاب اسلامی ایران، 1371

‫‫‫‫گل محمدی، احمد، جمعیت فداییان اسلام به روایت اسناد، 2 جلد، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 1382

لپینگ، برایان، سقوط امپراتوری انگلیس و دولت دکتر مصدق، ترجمه محمود عنایت، تهران، کتابسرا، 1365

‫‫لنین، ولادیمیر ایلیچ، مجموعه آثار و مقالات، ترجمه محمد پورهرمزان، چاپ افست در ایران، بی نا، بی تا

‫‫‫مجتهدی، مهدی، روشنگریها در مشروطیت ایران، (تقی زاده)، تـهران، انـتشارات دانشگـاه تـهران، 1357

‫‫مجید کفائی، عبدالحسین، مرگی در نور یا زندگی نامه آخوند خراسانی، تهران، زوار، 1359

محیط طباطبایی، محمد، نقش سید جمال الدین اسدآبادی در بیداری مشرق زمین، به کوشش هادی خسروشاهی، قم، 1350

محیط مافی، هاشم، مقدمات مشروطیت، به کوشش مجید تفرشی و جواد جان فدا ، تـهران، فـردوسی،1363

‫‫مختاری، رضا، سیمای فرزانگان، قم، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ نهم، 1375

بی نام ، مدرس، تاریخ و سیاست ، مجموعه مقالات، مؤسسه پژوهش و مطالعات فرهنگی مـجلس شـورای اسلامی، تهران، 1375

مدرسی چهاردهی، مرتضی، سید جمال الدین و انـدیشه های او، تـهران، انـتشاراتامیرکبیر، 1360

مدیر شانه چی، محسن، احزاب سیاسی ایران: با مطالعه موردی نیروی سوم و جامعه سوسیالیستها،تهران، مؤسسه رسا، 1375

مرسلوند ، حسن، شاه شکار: بازجویی های میرزا رضا کرمانی و سایرین،  تهران، نشر جوانه،1370

مستشارالدوله، صادق، خاطرات و اسناد مستشارالدوله صادق 1330-1325 به کوشش ایرج افشـار،تهران، فردوسی، 1362

مصاحب ، غلامحسین، دایرةالمعارف فارسی، 2 جلد ، تهران،انتشارات فرانکلین، 1345 و 1356

‫‫مصدق، محمد، خاطرات و تألمات محمد مصدق، به کوشش ایرج افشار، تهران، انتشارات علمی، چاپ دهم، 1381

مطهری، مرتضی، بررسی اجمالی نهضتهای اسلامی در صد ساله اخیر، تهران، انتشارات صدرا، چاپ دوازدهم، 1368

معین، محمد و شهیدی، جعفر، فرهنگ معین،  6 جلد ، تهران، انتشارات امیرکبیر، چاپ سوم، 1356

‫‫مقدم، کاظم، خشونت قانونی، تهران و قم، انتشارات محدث و نشر برگزیده، 1380

مکی، حسین، خلع ید ، کتاب سیاه ، قسمت اول، تهران، بنگاه ترجمه و نشر کتاب، 1360

مکّی، حسین، مختصری از زندگانی سیاسی سلطان احمدشاه قاجار، تهران، انتشارات امیرکبیر، 1357

ملک زاده، مهدی، تاریخ انقلاب مشروطیت ایران، تهران، انتشارات علمی، 1373

‫‫منصوری، جواد، تاریخ قیام پانزده خرداد به روایت اسناد، 2 جلد، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی،1377

‫‫منصوری، جواد، خاطرات جواد منصوری، تهران، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، ، 1376

منصوری، جواد، سیر تکوینی انقلاب اسلامی، تهران، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی  وزارت امورخارجه، چاپ دوم، 1375

موسوی بجنوردی، سید محمدکاظم، مسی به رنگ شفق، به اهتمام علی اکبر رنجبر کرمانی، تهران، نشرنی، 1381

مهدی نیا، جعفر، زندگی سیاسی رزم آرا، تهران، انتشارات پـانوس و انـتشارات پـاسارگاد، چاپ چهارم،1368

‫‫مهربان، رسول، بررسی مختصر احزاب بورژوازی لیبرال،  جلد 1، تهران، پیک ایران، چاپ دوم، 1360

‫‫‫میثمی، لطف الله ، از نهضت آزادی تا مجاهدین، خاطرات میثمی، 2جلد، تهران، نشر صمدیه، 1382

میخلز، روبرت، جامعه شناسی احزاب، ترجمه احمد نقیب زاده، تهران، نشر قومس، 1369

میرزا صالح، غلامحسین، خاطرات سلیمان بهبودی، تهران، طرح نو، 1372

میرطاووسی، سید شجاع الدین، شهید محمدعلی رجایی، جلد 1 و 2، تـهران، انـتشارات نـهضت زنـان مسلمان، 1361

‫‫نجاتی، غلامرضا، تاریخ سیاسی بیست و پنج ساله ایران،  2جلد ، تهران، مؤسسه خدمات فرهنگیرسا ، 1371

نجاتی، غلامرضا، جنبش ملی شدن صنعت نفت و کودتای 28 مرداد 1332، تهران، شرکت سـهامی انتشار، 1368

نجفی، موسی ـ فقیه حقانی، موسی، تاریخ تحولات سیاسی ایران، تهران، مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، چاپ سوم، 1383

نراقی، احسان، از کاخ شاه تا زندان اوین، ترجمه سعید آذری، تهران، مؤسسه خدمات فرهنگی رسا ، 1372

‫‫ورجاوند، پرویز، یادنامه دکتر غلامحسین صدیقی، تهران، چاپخش، 1372

‫‫هاشمی رفسنجانی، اکبر، عبور از بحران، به اهتمام یاسر هاشمی، تهران، دفتر نشر معارف انقلاب، چاپهشتم، 1378

هاشمی رفسنجانی،اکبر: دوران مبارزه(خاطرات، تصویرها، اسناد،..)، 2جلد ، زیرنظر محسن هاشمی، تهران، دفتر نشر معارف انقلاب، ، 1376

هاکس، مریت، ایران، افسانه و واقعیت ، خاطرات سفر به ایران، ترجمه محمدحسن نظری نژاد و دیگران،مشهد، معاونت فرهنگی آستان قدس رضوی، 1368

هالیدی، فرد، دیکتاتوری و توسعه در ایران، ترجمه فضل الله نیک آیین، تهران، انتشارات امیرکبیر، 1358

هانتینگتون، ساموئل، سامان سیاسی در جوامع دستخوش دگرگونی، ترجمه محسن ثلاثی، تهران، نشرعلم، 1370

هدایت، مهدی قلی( مخبرالسلطنه ) ، خاطرات و خطرات، تهران، نشر زوار، 1375

‫‫همایون کاتوزیان، محمدعلی، مصدق و مبارزه برای قدرت در ایران، ترجمه فرزانه طاهری، تهران، نشرمرکز، 1372

همایون کاتوزیان، محمدعلی، مصدق و نبرد قدرت، 2 جلد، ترجمه احمد تـدین، تـهران، مـرکز اسـنادانقلاب اسلامی، 1382

هوشنگ مهدوی، عبدالرضا، تاریخ روابط خارجی ایران از پایان جنگ جهانی دوم تا سقوط رژیـم پهلوی، تهران، ناشر: مؤلف، 1368

هوشنگ مهدوی، عبدالرضا ، سیاست خارجی ایران در دوران پهلوی، تهران، نشر البرز، 1373

هوفر، اریک، روانشناسی توده ها و جنبشها، ترجمه هادی هرمزی، سوئد، بی نا، 1990

هیکل، محمد حسنین، ایران: روایتی که ناگفته ماند، ترجمه حمید احمدی، تهران، انتشارات الهام، چاپسوم،1363

هیکل، محمد حسنین، ایران کوه آتشفشان، ترجمه سیدمحمد اصفیایی، تهران، بی نا، 1358

‫‫‫یزدی، ابراهیم، آخرین تلاشها در آخرین روزها: مطالبی ناگفته پیرامون انقلاب اسلامی ایران، تهران،انتشارات قلم، 1368

‫‫یوسفی اشکوری، حسن، در تکاپوی آزادی: سیری درزندگی، آثار و افکار مهندس مهدی بازرگان، 2جلد ، تهران، انتشارات قلم، 1376

‫‫تاريخ : پنجشنبه ۲ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |

آگاهی نامک

چه سال خوبی است این 1392. یک رخداد سیاسی باعث تعطیلی موسسات فرهنگی می شود. انتخاب یک نفر موجب استراحت صدها هزار نفر می گردد. شروع کار یک تن به ختم کار میلونها نفر منتهی می شود...

به هر حال ، امتحانات موسسات فرهنگی خاصه دانشگاه ها از امروز شروع شد و کلید خورد. تا انتخاب رئیس جمهور ، دوستان معلم و دانش آموز و استاد و دانشجو و کارمندان وابسته و دیگر خانواده بزرگ فرهنگ متوسطه و فرهنگ عالی ، تعطیلات 4 ماهه خود را آغاز می کنند!

لذا به حکم سنت این چند ساله اخیر ، ما هم باید برویم دنبال آن کار دیگرمان، یعنی استراحت و لذت بردن از تعطیلات. خاصه که هم خود درگیر امتحاناتم و هم بسیاری از خوانندگان این وبلاگ ناچیز. اما چون تا پیش از گرم شدن بیشتر هوا ، هنوز رمقی در تن و فکری در ذهن دارم ،

مطالب وبلاگ تاریخنگار را به صورت هفتگی تا شروع سال تحصیلی جدید می نویسم و در وبگاه می گذارم

امید که دوستان از این تن آسائی حقیر فقیر ، دل آزرده نشوند و این را به روحیه ی جاری در مملکت 1392 ببخشند تاريخ : چهارشنبه ۱ خرداد۱۳۹۲ | | نویسنده : محسن |
<< مطالب جدیدتر         مطالب قدیمی‌تر >>


.: Weblog Themes By SlideTheme :.